Ułatwienia dostępu

sweden flagW dniach 18-20 września 2024 roku grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie w ilości 43 uczniów wraz z opiekunami Natalią Hoszman, Joanną Klimek i Jolantą Sojką przebywała na wycieczce w Szwecji i Danii. Jednym z celów wycieczki było zapoznanie uczniów z tradycjami, kulturą, historią oraz walorami turystycznymi i przyrodniczymi skandynawskich krajów. Kolejnym celem było

kształtowanie otwartości wobec innych narodów oraz umiejętności korzystania z bogactwa innych kultur, a także przełamywanie stereotypów i czerpanie pozytywnych doświadczeń. Dzięki udziałowi w wycieczce uczniowie mieli możliwość kontaktu z językiem mówionym, co przyczyniło się do poszerzenia i utrwalenia wiedzy oraz umiejętności z języka angielskiego. Ponadto uczniowie przełamywali bariery i zahamowania językowe.

W drogę do Skandynawii udaliśmy się promem, co samo w sobie było ogromną atrakcją. Płynęliśmy flagowymi promami Unity Line - jednego z największych bałtyckich armatorów – Scania i Polonia. Uczniowie mogli skorzystać z licznych udogodnień i miejsc rozrywki, więc podróż upłynęła szybko i przyjemnie. Rano obudziliśmy się wypoczęci, gotowi do dalszej podróży i zwiedzania.

Nasz podbój Skandynawii rozpoczął się od zwiedzania Malmö — miasta w południowej Szwecji i portu morskiego położonego nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej Skania. W ostatnich dziesięcioleciach Malmö przekształciło się ze znaczącego ośrodka przemysłowego, z dominującym przemysłem stoczniowym, w wielokulturowe miasto postindustrialne. Jest ważnym ośrodkiem usługowym, naukowym, edukacyjnym i turystycznym. W Malmö podziwialiśmy kościół św. Piotra, zbudowany na początku XIV wieku w stylu gotyckim, budynek ratusza miejskiego z 1546 roku oraz Turning Torso, najwyższy (190 m) budynek mieszkalny w Szwecji, jeden z najwyższych w Europie.

Z Malmö udaliśmy się przebiegającym nad cieśniną Öresund mostem do Kopenhagi, aby odkryć skarby stolicy Danii, która w 2023 roku została uznana przez UNESCO za światową stolicę architektury. Zobaczyliśmy miasto, gdzie historia przenika się z nowoczesnym zagospodarowaniem przestrzeni, gdzie estetyka i prospołeczny charakter duńskiego projektowania wpływają na lepszą jakość życia, dzięki czemu Kopenhaga ma opinię jednego z najbardziej przyjaznych miast do życia.

Zwiedzanie stolicy Danii rozpoczęliśmy od największego oceanarium w Europie Północnej, Den Blå Planet (Błękitna Planeta), składającego się z pięciu różnych sekcji, reprezentujących szeroką gamę gatunków i siedlisk. Podziwialiśmy majestatyczne rekiny-młoty, tajemnicze ośmiornice i pełne wdzięku płaszczki, odwiedziliśmy kolonie ptaków na stromych wzgórzach Wysp Owczych, figlarne wydry morskie z Alaski i nieuchwytną ośmiornicę olbrzymią z Pacyfiku. W cieplejszych wodach można było zobaczyć kolorowe ryby z rafy koralowej, ciekawe stworzenia z jezior i rzek Afryki oraz klejnot w koronie akwarium: piękny zbiornik oceaniczny. Przeszliśmy się podwodnym tunelem oraz odwiedziliśmy tropikalny las deszczowy, który jest odwzorowaniem lasu amazońskiego, gdzie pośród zielonych drzew i krzewów latają kolorowe motyle. Wizyta w Den Blå Planet, pozwoliła na wyjątkowy wgląd w cudowny świat życia wodnego, była niezwykłym przeżyciem łączącym rozrywkę i wiedzę w spektakularnej scenerii.

Następnie udaliśmy się do CopenHill. Uruchomiona w 2017 r. spalarnia śmieci CopenHill to wyjątkowy budynek, którego powstanie miało być nie tylko użyteczne dla stolicy Danii, ale także miało odpowiednio wkomponować go w przestrzeń i życie miasta. Projekt w założeniu ma być najczystszą spalarnią śmieci na świecie. Obiekt działa w systemie waste-to-energy, przetwarza ok. 440 000 ton śmieci rocznie, dając ciepło zasilające ponad 150 000 gospodarstw domowych, a także energię elektryczną dla ponad 60 000 mieszkań. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć jak dalece można wyjść poza standardowe myślenie o funkcji, jaką może pełnić taki budynek. Zlokalizowany w centrum stolicy Danii, CopenHill stanowi żywą przestrzeń publiczną. Wykorzystując jego potężne gabaryty, na jego dachu stworzono całoroczny stok narciarski z trasami biegowymi i ścianą wspinaczkową. Wjechaliśmy na dach budynku, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę stolicy Danii.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Pomnika Małej Syrenki (Den Lille Havfrue) - jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli Kopenhagi. Następnie skierowaliśmy się w stronę renesansowego zamku Rosenborg – dawnej rezydencji królewskiej, dziś skarbnicy, w której znajdują się tron koronacyjny, regalia władzy i klejnoty królewskie. Bezsprzecznie miejsce to postrzegane jest jako jedna z największych atrakcji stolicy Danii. Przespacerowaliśmy się też po przepięknych Ogrodach Królewskich. Podziwiając zabytkową architekturę Kopenhagi, nie sposób było pominąć pałac Amalienborg, który jest w posiadaniu rodziny królewskiej od 1794 roku. Tutaj byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty Gwardii Królewskiej. Zobaczyliśmy też neobarokowy pałac Christiansborg usytuowany na wyspie Slotsholmen, który niegdyś był rezydencją monarchy, a  obecnie jest siedzibą duńskiego parlamentu oraz sądu najwyższego. Jedną z głównych atrakcji było zwiedzanie Nyhavn – popularnej dzielnicy, znajdującej się przy kanale z charakterystycznymi, różnokolorowymi kamienicami, które zjawiskowo odbijają się w tafli wody. Jak każda stolica i duże miasto, tak i Kopenhaga posiada swój własny deptak – Strøget, gdzie w licznych ulicznych kawiarenkach można było spróbować lokalnych przysmaków, powdziwiając przy tym widoki na ciekawą architekturę. Chwilę wytchnienia, aby zrelaksować się i nabrać sił do dalszego zwiedzania, mieliśmy w Københavns Havnebade – jednym z popularnych kąpielisk w centrum miasta.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze – biblioteki narodowej Danii, jednej z największych bibliotek w Europie. Od 1989 pełni ona również funkcję biblioteki uniwersyteckiej Uniwersytetu w Kopenhadze. Znajduje się ona w ogrodach królewskich na terenie dawnego kanału portowego. Dzisiaj biblioteka dąży do zgromadzenia wszystkich publikacji, które zostały wydane lub wydrukowane na terenie Danii. W jej zbiorach można znaleźć: książki, artykuły, czasopisma, fotografie, listy, manuskrypty, mapy, a także skrypty teatralne. Znajdują się tam również bezcenne rękopisy najpopularniejszych twórców skandynawskich, a mianowicie Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena czy też Sorena Kierkegaarda.

Z żalem opuszczaliśmy stolicę Danii, która ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zapierające dech w piersiach zabytki niemal stykają się z futurystycznymi projektami współczesnej architektury. Nie sposób zobaczyć wszystkiego w jeden dzień, ale mamy nadzieję powrócić do tego urokliwego miasta.

Naszą skandynawską przygodę zakonczyliśmy zwiedzaniem szwedzkiego miasteczka Ystad. Mogliśmy podziwiać średniowieczną (w większości XV i XVI-wieczna) zabudowę szachulcową, stanowiącą największy tego typu zespół w całej Skandynawii, a także gotyckie kościoły: Mariacki i św. Piotra.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Z pewnością nie było czasu na nudę. Dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych faktów, które dostraczył nam wspaniały przewodnik i jednocześnie wykładowca akademicki pan Michał Kupiec, prawdziwa kopalnia wiedzy.

Dzięki wycieczce młodzież mogła się zintegrować, przeżyć pragnienie przygody i spotkania z czymś nowym, skonfrontować książkową wiedzę z otaczającą rzeczywistością. Wycieczka również sprzyjała uczeniu się przydatnych w rozmowie z obcokrajowcami słówek i osłuchaniu się z językiem, stworzyła okazję do poznania lokalnej kultury i obyczajów. Tak  więc, „Podróże kształcą” - to nie pusty slogan!

(wł/aa)

PZS Galerie

Kontakt z nami

Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie

ul. Zachodnia 76a

66-200 Świebodzin

WWW: www.pzs.swiebodzin.pl

tel.: 68 475 74 99

e-mail: szkola@pzs.swiebodzin.pl

Administrator strony

Artur Augustyniak

e-mail: a.augustyniak@pzs.swiebodzin.pl

Kształcenie PZS

Menu logowania

Zapamiętaj