Ułatwienia dostępu

italian flagW dniach 15-20 kwietnia 2024 roku grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie w ilości 32 uczniów wraz z opiekunami Natalią i Marianem Hoszman przebywała na wycieczce we Włoszech. Jednym z celów wycieczki było zapoznanie uczniów z

tradycjami, kulturą, historią oraz walorami turystycznymi i przyrodniczymi Włoch, w szczególności Toskanii, regionu który może poszczycić się aż siedmioma miejscami wpisanymi na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO i nazywany jest kolebką renesansu. Kolejnym celem było kształtowanie otwartości wobec innych narodów, przełamywanie stereotypów społecznych, historycznych i obyczajowych, dostarczanie wiedzy na temat innych państw, kształtowanie umiejętności korzystania z bogactwa innych kultur oraz czerpanie pozytywnych doświadczeń. Dzięki udziałowi w wycieczce uczniowie mieli możliwość kontaktu z językiem mówionym, co przyczyniło się do poszerzenia i utrwalenia wiedzy oraz umiejętności z języka angielskiego. Ponadto uczniowie przełamywali bariery i zahamowania językowe.

Nasz podbój Włoch rozpoczęliśmy od zwiedzania Werony- miasta  wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jednego z najpiękniejszych na północy Włoch. Tutaj zobaczyliśmy rzymski amfiteatr- symbol miasta, stojący w samym sercu Piazza Brà, nazywany po prostu Areną, Został zbudowany w pierwszej połowie I wieku, ma więc prawie 2000 lat! Mógł pomieścić 25 tys. widzów. W przeszłości odbywały się tu walki gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami. Nie mogliśmy ominąć Casa di Giulietta, czyli  słynny Dom Julii z rodu Capuleti, który tak naprawdę nigdy domem Julii nie był. Turyści się tym jednak nie przejmują i tłoczą się na dziedzińcu domu, w którym miała mieszkać główna bohaterka szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia”.

Drugiego dnia udaliśmy się do San Gimignano, zwanego „średniowiecznym Manhattanem", toskańskiego miasteczka położonego na wzniesieniu pomiędzy Florencją a Sieną. Zobaczyliśmy słynne czterokątne wieże, które stanowią symbol miasteczka i zamożności jego dawnych mieszkańców. Ścisłe centrum San Gimignano zostało w 1990 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie zwiedziliśmy Sienę, słynącą z Piazza del Campo - niezwykłego ceglanego placu w kształcie muszli, którego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico. Na placu Il Campo dwa razy do roku odbywają się wyścigi konne, w których rywalizują między sobą przedstawiciele dzielnic włoskiego miasta. W jego pobliżu znajduje się między innymi piękna fontanna Fonte Gaia z 1364 roku, zasilana wodą ze średniowiecznego akweduktu. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest najwspanialszy zabytek Sieny, czyli gotycka katedra z XII wieku, z posadzką wykonaną z białego i czarnego marmuru oraz marmurową amboną, która stanowi najcenniejszy zabytek katedry.

Warto wspomnieć, że w Weronie i Sienie byliśmy oprowadzani przez włoskie przewodniczki, więc uczniowie mieli ponad 2-godzinne lekcje historii i sztuki w języku angielskim.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Florencję, serce kwitnącej Toskanii, miasto pełne zabytków, posiadające swój niesamowity klimat i piękno, które odkrywaliśmy spacerując po mieści i delektując się zapierającymi dech w piersiach widokami. Ze sztuką można obcować tutaj dosłownie na każdym kroku. Miasto prezentuje się w dalszym ciągu w renesansowym stylu, ze względu na takie budowle  jak katedra Santa Maria dei Fiore, baptysterium San Giovanni, Galeria Uffizi, Most Ponte Vecchio czy ratusz Palazzo Vecchio. Wszechobecna sztuka może przyprawić o zawrót głowy. To jedno z niewielu miast, w którym dzieła sztuki i zabytki znajdują się tak blisko siebie na niewielkiej przestrzeni. Spacerując po Florencji można poczuć ducha znakomitych poetów, malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy byli związani z tym wyjątkowym miastem. Po zwiedzaniu Florencji czekała na nas jeszcze jedna atrakcja –  Piza, w której na własne oczy zobaczyliśmy słynną Krzywą Wieżę na Campo dei Miracoli (Pole Cudów). Jest to jeden z piękniejszych kompleksów architektury średniowiecznej na świecie a  tworzy go katedra (Duomo z 1064 r.), dzwonnica, baptysterium, cmentarz Composanto oraz wszystkim znana – Krzywa Wieża o wysokości 56 metrów i  pochylona o 3,9 stopnia.

Ostatniego dnia nadszedł czas na zwiedzanie jedynej w swoim rodzaju, nazywanej najpiękniejszym miastem świata, Wenecji, której nie da się opisać ani do niczego porównać.  Zobaczyliśmy Plac św. Marka, gdzie wśród najwspanialszych budowli znajdują się Bazylika św. Marka i Pałac Dożów oraz licząca 98,6 m dzwonnica  (Campanile di San Marco). Podążając unikatowym labiryntem weneckich uliczek, dotarliśmy do najbardziej rozpoznawalnej wizytówki Wenecji i jednego z najbardziej znanych mostów świata - Mostu Rialto, który znajduje się  centrum miasta, nad Canal Grande i jest najstarszym ze wszystkich mostów nad głównym weneckim kanałem. Udało nam się również popłynąć najbardziej romantycznym środkiem transportu w Wenecji – gondolą, skąd można było podziwiać to niezwykłe miasto i jego bajeczną architekturę nad brzegiem lazurowego morza z innej perspektywy.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Z pewnością nie było czasu na nudę. Młodzież mogła spróbować lodów w najstarszej lodziarni we Włoszech w San Gimignano, posmakować włoskiej pizzy, spędzić kilka godzin wędrując średniowiecznymi uliczkami, robiąc tysiące zdjęć. Na zawsze w naszej pamięci pozostaną Włochy jako kraj pełen zabytków i słońca.

(mm/aa)

PZS Galerie

Kontakt z nami

Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie

ul. Zachodnia 76a

66-200 Świebodzin

WWW: www.pzs.swiebodzin.pl

tel.: 68 475 74 99

e-mail: szkola@pzs.swiebodzin.pl

Administrator strony

Artur Augustyniak

e-mail: a.augustyniak@pzs.swiebodzin.pl

Kształcenie PZS

Menu logowania

Zapamiętaj