Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji
Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się też z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.
1 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji filmu autorstwa Marcina Maślanki i Arka Patera pt. „Pseudonim Lufa”, poruszającego tematykę działalności zbrojnej ppor. Henryka Wieliczko, który jako żołnierz wyklęty posługiwał się w konspiracji pseudonimem „Lufa”. Bohater opowieści filmowej to żołnierz AK, podporucznik, dowódca 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK, po 1944 żołnierz zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Dzięki obejrzeniu fabularyzowanego dokumentu widzowie mogli zapoznać się z niezwykłą historią wspaniałego żołnierza, dowódcy, który odniósł wiele sukcesów w walce z okupantem sowieckim i niemieckim, a także zapoznać się z trudną historią czasów powojennych w Polsce.
(mm/aa)