• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Aktualności 2020/2021

Konkurs gastronomiczny

dynia 2W dniu 13 października 2020r. odbył się na warsztatach szkolnych konkurs gastronomiczny "Potrawy z dyni". Do konkursu przystąpiło 26 uczniów z klas gastronomicznych podzielonych na 13 zespołów. Uczestnicy przygotowali potrawy zgodnie z wcześniej zadeklarowanymi przepisami kulinarnymi. Zaprezentowano zupy z dyni, ciasta, tarty, pierogi, placuszki, koktajle. Wyróżniono 3 zespoły, które przygotowały ciasto dyniowe oraz zupę krem z dyni. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom. Informujemy także o zbliżającym się w listopadzie konkursie - polskie potrawy narodowe.

Czytaj więcej...

MEN - zawieszenie zajęć stacjonarnych

godlo plUczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, szkół podstawowych dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Więcej informacji pod linkiem:

Czytaj więcej...

Konkurs na Najlepszego Lingwistę klas I

eng ger flagEuropejski Dzień Języków (EDJ), ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r., jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich każdego roku 26 września. Jego idea - promocja bogactwa kulturowego Europy, jej różnorodności językowej, która jest podstawowym elementem europejskiej tożsamości kulturowej, oraz zachęcenie ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych. Z tej okazji w Powiatowym Zespole Szkół w Świebodzinie przeprowadzono Konkurs na Najlepszego Lingwistę klas I. 

Czytaj więcej...

Lekcja o pisarzach angielskich w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie.

english flag10 września 2020 r. uczniowie klasy 3 TŻ/THŻ uczestniczyli w lekcji bibliotecznej o pisarzach angielskich, którą przygotowali i przeprowadzili pracownicy Biblioteki Publicznej w Świebodzinie Bogusława Hołub i Renata Borowiak. Lekcja została przeprowadzona w ramach pracy nad projektem „English Writers – Pisarze Angielscy”, którego pierwsza część miała miejsce 11 marca 2020 r. i polegała na przygotowaniu przez uczniów prezentacji multimedialnych w języku angielskim o wybranych pisarzach angielskich.

Czytaj więcej...

Dyniowy Konkurs Kulinarny

gastr pumpkinDynia-symbol jesieni. Niemalże każda cywilizacja czy to starożytna, czy bardziej współczesna, przypisywała dyni rozmaite właściwości lecznicze i religijne. Dynia ma również wartość użytkową i kulinarną. Ona też jest przewodnim tematem konkursu gastronomicznego skierowanego do uczniów klas gastronomicznych i hotelarskich. Konkurs odbędzie się 13.10.2020r. na Warsztatach Szkolnych.

Czytaj więcej...

Realizacja projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Świebodzińskim”

gastronomia projektPo długiej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 ruszyły kolejne zajęcia w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Świebodzińskim”. Z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego uczniowie klas II w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunami p. Janiną Burdz, p. Joanną Giecołd i p. Maciejem Wyjatkiem wzięli udział w warsztatach „Slow Food”, które odbyły się 14 i 15 września 2020 roku na terenie Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku.

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo w nowym roku szkolnym

logo01 września 2020 r. po długiej nieobecności wracamy w progi szkoły rozpoczynając zajęcia w trybie stacjonarnym z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS oraz opracowaną Procedurą zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii. Wszyscy uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły są zobowiązani do zapoznania się z w/w procedurami i ich stosowania.

Czytaj więcej...

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZS

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZS