• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Warsztaty Kulinarne z bliskowschodniej kuchni wegetariańskiej

gastronomia vegetarianW dniu 10 października uczniowie klasy 1 CM Branżowej szkoły I stopnia wraz z nauczycielkami  Janiną Burdz i Anną Rytwińska, w ramach zajęć praktycznych, aktywnie uczestniczyli w Warsztatach kulinarnych w ,,Miejscu aktywności Twórczej” w Kosobudkach. Warsztaty prowadzili dla nas pani Magdalena Zawadzka i Jakub Chwistek, którzy przenieśli się w Lubuskie z Warszawy szukając ciszy i inspiracji. Z wielkim powodzeniem prowadzą tutaj ,,Leśny Klub Kolacyjny”, goszcząc u siebie artystów z całej Polski (poszukajcie ich na FB wpisując - leśny klub kolacyjny).

Ze względu na to, że Kuba jest kucharzem wyłącznie wegetariańskim, młodzież dowiedziała się,  jak dużą rolę odgrywają warzywa w kuchniach w wielu różnych częściach świata.

Plan warsztatów był bardzo napięty:

  1. Wstęp do kuchni bliskowschodniej
  2. Omówienie zasad współpracy w kuchni w trakcie warsztatów
  3. Wspólne przygotowanie dań
  4. Wspólne jedzenie przygotowanych dań
  5. Wspólna rozmowa o kuchni wegetariańskiej i wegańskiej
  6. Posumowanie-zebranie informacji zwrotnej od uczestników

Nasi uczniowie sprostali zadaniom czego efektem były: pity-chlebki z ciasta  drożdżowego, hummus-czyli pasta z ciecierzycy, shakshuka-czyli jajka po turecku i sałatka z pieczonych buraków w sosie tahinowym.  A po ciężkiej pracy pełen relaks, co widać na załączonych zdjęciach. Było to wspaniałe doświadczenie pełne nowych smaków, umiejętności oraz integracji klasowej.

(wł/aa)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZS

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZS